Haber

Reuters Analizi: İlk Kez Oy Verecek Gençler Erdoğan’a Nasıl Bakıyor?

İngiliz Haber Ajansı Reuters’e konuşan KONDA araştırmacısı Erman Bakırcı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ilk kez seçecek olanların diğer yaş gruplarına göre daha düşük oy oranına sahip olacağını vurguladı.

64 milyon 113 bin seçmenin oy kullanacağı 14 Mayıs’taki kritik seçimlerde 5 milyon genç ilk kez sandık başına gidecek.

Reuters’in yaptığı analizde seçmenin yüzde 10’unu oluşturan bu seçim bölgesinin iktidarın sona erip sonlanmayacağına karar vermede kritik bir öneme sahip olabileceği vurgulandı.

Reuters’e konuşan KONDA Araştırmacısı Erman Bakırcı, ilk kez sandık başına gidecek genç seçmeni “çok kızgın ve umutsuz” olarak nitelendirdi.

Bakırcı, bu durumun ilk kez oy kullanacak gençler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteği azalttığını söyledi.

Bakırcı, gelişen sosyal medya imkanlarıyla birlikte gençlerin artık Avrupa’daki akranlarının ne gibi imkanlara sahip olduğunu görebildiğini ve bu durumun artık bitmesini istediklerini ifade etti.

Bakırcı’nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Sosyal medya aracılığıyla Avrupa’daki meslektaşlarının neler yaptığını ve ne gibi fırsatlara sahip olduklarını görüyorlar. Bu sayede aralarındaki farkın açıldığını anlıyorlar. Sosyal, ekonomik ve yasal güvenceleri yoktur. Artık bu durumun bitmesini istiyorlar.”

Röportajda görüşlerine yer verilen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Yunus Efe, ifade özgürlüğü konusunda çok sıkıntı çektiğini ve sosyal medya paylaşımlarını beğenmeden önce iki kez düşündüğünü söyledi.

İstanbul’da bir tekstil firmasının bilgi teknolojileri bölümünde çalışan 22 yaşındaki Emre Orgun, muhalefetin Türkiye’yi emektar lider kadar yönetemeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu