Teknoloji

MIDLAS, TCG İstanbul’da görüntülendi! Dörtlü Paket yeteneği eklenecek!

MİLGEM Projesi kapsamında milli imkanlarla tasarlanıp üretilen TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni bugün deniz testlerine başladı. Türk Bayrağının törenle çekildiği TCG İSTANBUL parkurunda, Roketsan tarafından geliştirilen MIDLAS ilk kez görüntülendi.

Mk41 Dikey Fırlatma Sistemi’nin ABD’den temin edilememesi üzerine Roketsan, MIDLAS Projesi’ne hız vererek acil operasyon ihtiyacı kapsamında hızlı çözüm sunmayı hedefledi. MIDLAS’ın ilk kara atış testi 3 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Test sırasında HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi kullanıldı.

Elde edilen bilgilere göre; TCG İSTANBUL’un deniz testleri kapsamında, MIDLAS’ın test faaliyetlerinin deniz fazı gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda STM TCG İSTANBUL’a entegre MIDLAS üzerinden çok kısa sürede HİSAR-RF atışının yapılması bekleniyor.

DÖRTLÜ PAKET KABİLİYETİ KAZANILACAK

Konuyla ilgili olarak Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından Mart 2022’de SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “TCG İSTANBUL’da HİSAR-RF’yi Milli Dikey Fırlatma Sistemi (MİDLAS) ile birlikte kullanacağız. MIDLAS Projesi etap etap devam edecek. Gelişmiş konfigürasyonlarda hem seyir füzesi hem de gemisavar füze fırlatma ve Dörtlü Paket yeteneği sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu sistem İSTANBUL Fırkateyni’ne entegre edildikten sonra diğer füzeleri de MIDLAS’a entegre etmeye çalışacağız. Milli imkanlarla geliştirilen tüm füzeleri Milli Dikey Fırlatma Sistemimize entegre etmeye çalışacağız.”terimler yer aldı.

64 FÜZEYE KADAR ATIŞ İMKÂNINA SAHİP OLACAK

Halihazırda 16 hücreli MIDLAS’a sahip olan İSTANBUL Fırkateyni, Quad-Pack kabiliyeti sayesinde 64 adede kadar hava savunma füzesi atış kabiliyetine sahip olacak.

Türkiye şu anda Dörtlü Paket uyumlu bir füze olarak yalnızca ESSM Block II’ye sahip. Ancak ilerleyen aşamalarda milli imkanlarla Quad-Pack uyumlu bir hava savunma füzesi geliştirileceği öngörülüyor.

İSTANBUL Fırkateyninin Eylül 2023’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

elmadag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu