Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Soçi paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi kentine yaptığı ziyaretin ardından sosyal medya hesabından toplantıya ilişkin bir paylaşım yaptı.

Bugün Rusya Devlet Başkanı sevgili dostum Sayın Putin ile Soçi’de bir toplantıya geldik ve gündemimizdeki konuları ele aldık.
Başta ticaret, enerji, tarım, turizm, ekonomi ve finans olmak üzere çok boyutlu işbirliğimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. ????
Geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 69 milyar dolara ulaştı. 100 milyar dolar hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz.
Bu yılın ilk 7 ayında ülkemize 3,5 milyon Rus turist geldi. Geriye kalan dönemde bu sayının daha da artacağına inanıyorum.
Çalışmaları hızla devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yanı sıra Sinop Nükleer Santrali konusunu da değerli dostumla görüştük.
Özellikle üzerinde durduğumuz konulardan biri de Karadeniz İşletmesinin yeniden canlandırılmasıydı. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ile istişarede bulunarak değerli ilerlemeler içeren yeni tekliflerden oluşan bir paket hazırladık.
Türkiye olarak kısa sürede beklentileri karşılayacak bir analize ulaşacağımıza inanıyorum.
Devam eden çatışmaların bir an önce uluslararası hukuk temelinde kalıcı ve adil bir barışla sona ermesini istiyoruz.
Savaşta kazananın, barışta kaybedenin olmayacağına dair ilkeli yaklaşımımızı titizlikle sürdürüyoruz.
Rusya ile yakın temaslarımız bölgesel ve küresel sorunların analizine katkı sağlamaya devam edecektir.

yildirim-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu