Haber

Bilgisayar korsanları FBI’ın gizli “kara listesini” ifşa etti! Yüzde 99’u Müslüman

ABD’nin iç güvenlik örgütü FBI’ın gizli “kara listesi” basına sızdı. Listedeki isimlerin yüzde 99’unun Müslüman olduğu ve sabıka kaydı olmadığı ortaya çıktı. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Avukatı Justin Sadowsky, ırkçı ve ayrımcı uygulamaları CNN TÜRK’e anlattı.

“HACKER’DAN TERÖR İZLEME LİSTESİ ALINDI”

“FBI’ın kara listesini nereden buldun? İlk soruşturmalarının sonucu ne oldu?” Justin Sadowsky cevap verdi: Bu listeyi ve federal terör izleme listesinin farklı bölümlerini ‘Maya’ adlı İsviçreli bir bilgisayar korsanından aldık. Bu listelerin 2019 sürümleri bir havayolu şirketinin bilgisayarında çıktı. Maya, listeleri kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve gazetecilerle paylaşacağını söyledi. Ona da sorduk.

“İsimlerin yüzde 99’u Müslüman”

Sadowsky, “Listedeki çalışmanızda ne buldunuz?” dedi. “Listelerdeki isimlerin yüzde 98’den fazlasının Müslüman isimleri olduğunu fark ettik. Bunları bağımsız uzmanlara gönderdik. Onlar da çok aşamalı incelemeler yapıp Müslüman isimleri Arapça ve Urduca isimlerin ortasında karşılaştırdılar. Sonra onlar da diğer isimlerle karşılaştırdılar. rasgele listeler.Sonuç şok ediciydi.Aslında listeyi ben listelemedim.Gördüğünüzde bunu anlıyorsunuz.Ayrıca listedeki Arapça ve Urduca isimleri bir veri tabanına veya arama motoruna yazdığınızda bir sonuç çıkmıyor. Neden o listede olduklarına gelince, isim aramak da zor oldu çünkü yüzde 10’unun adında veya soyadında ‘Muhammed’ var ama listede çok az “İspanyol, İrlandalı çok sayıda sorguladığımızda” ya da Japon isimler, terörden yargılandıklarını ve hüküm giydiklerini açıkça gördük. Yani listenin sadece %1’inde yer alan gayrimüslim isimlerin neden listede yer aldığı açık. Ancak listenin yüzde 99’unu oluşturan Müslüman isimlerin yer almasına gerek yok.” yanıtını verdi.

bogazliyanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu