Teknoloji

AB’de Benzinli ve Dizel Araçların Yasaklanması Onaylandı

Tesla’nın yaygınlaşmasıyla birlikte tüm dünyada elektrikli otomobil çılgınlığı başladı ve neredeyse tüm otomobil üreticileri bu yeni branşta yer almak için harekete geçti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Japonya2030’lu yıllar gibi ülkeler tamamen elektrikli otomobillere geçmek için çalışmalara başladıklarını ifade ettiler.

27 ülkeyi kapsayan Avrupa Birliği, 2020 yılından bu yana bu konuyu ele alıyor. uzun bir tartışma olduve konuyla ilgili nihai kararın 2023 yılında verileceğini duyurdu. Bugün Brüksel’de yapılan AB Parlamentosu toplantısında bu karar resmen onaylandı.

2035 yılında 27 ülkede akaryakıt ve dizel araç satışı yasaklanacak.

Geçtiğimiz Kasım ayında Avrupa Birliği tüm üye ülkelerinden bu yeni yasaya uyacaklarına dair onay aldı ve çalışmalara başladı. bugünkü toplantıda içten yanmalı motorlu tüm araçların 2035 yılına kadar tamamen yasaklanacağını.Yasayı resmen onaylayan yetkililer, 2035 yılına kadar gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini de duyurdu. Yasaya göre otomobil üreticileri, 2021 yılına kıyasla 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını azaltacak. %55 azaltmak zorunda2035 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil satışına geçmek için gerekli altyapı düzenlemelerini yapmakla yükümlü olacak.

Birçok şirket 2030-2035 yılının ortalarında tüm araçlarını elektrikli otomobile dönüştüreceğini şimdiden açıklamış olsa da bu yasa şu anda yürürlükte. Avrupa Birliği üyesi olan sadece 27 ülkeyi kapsamaktadır. . ABD ve Japon hükümetleri 2035 yılında tamamen elektrikli araçlara geçeceklerini açıklasalar da pek çok Orta Doğu, Asya, Kuzey Amerika ülkesi ve Türkiye henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Yasaya göre AB ülkelerinde içten yanmalı motora sahip otomobil kullanan vatandaşlar 2035 yılından itibaren elektrikli otomobillere geçmek zorunda kalacak. Hükümetler ise bunu kolaylaştırmak için ülke genelinde birçok noktada şarj istasyonları kurmalı ve bakımlarını yapmalı. geçiş. geçişi hızlandıracak kampanyalar düzenlemekten sorumlu olacaktır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu